З чого все починалося...

Садівництво, без сумніву, було першим видом трудової діяльності, яку Бог поручив нашому першопредку - Адаму, а сад  - дивовижним місцем для вічного життя.  

Ще з дитинства основним моїм заняттям, на відміну від інших дітей, було  висаджування різноманітних рослин: спочатку квітів, кущів, а згодом і дерев. Сад, посаджений моїм дідусем, захоплював мене білосніжністю весняного цвіту, щедрим урожаєм ароматних плодів, а найулюбленішою порою було, безумовно, зривання яблук. 

Сад складався із п'яти яблунь сорту Сніжний кальвіль і такої ж кількості  Джонатана. Вперше свій вклад у розширення саду я вніс у віці 11 років, посадивши з батьками яблуню сорту Монтуан. Через декілька років зробив власні інвестиції, придбавши за зібрані під час новорічних засівань гроші чотири саджанці - яблуню, грушу, сливу і вишню, а також чотири кущі.

На момент закінчення школи у моєму молодому садку було більше десятка дерев та майже півсотні кущів. Не маючи професійних знань по садівництву, успішно вирощував смородину і виноград методом черенкування, інтуїтивно відчуваючи як це слід робити.

Згодом, внаслідок переїзду на інше місце проживання, протягом кількох років у мене не було можливості займатись садівництвом. Новий етап мого росту як садівника розпочався у 2011 році, коли вперше, знову ж таки інтуїтивно, здійснив щеплення двох яблунь методом за кору. Окрилений позитивним результатом, щорічно почав нарощувати обсяги щеплення та апробувати нові методи. Підщепою для яблуні слугували дички, яких можна доволі накопати в лісосмугах.

Початком професійного росту став 2016 рік. Після захисту кандидатської дисертації з бухгалтерського обліку переживав кризу, пов'язану з пошуком себе. Переглядаючи різноманітні вакансії на сайтах з пошуку роботи, натрапив на Садовий центр Shoni, що запрошував студентів на практику. Виникло непереборне бажання поїхати і побачити садовий центр своїми очима. Зустріч з директором - відомим в Україні садівником Олександром Андращуком пройшла в дружній атмосфері. У моєму випадку відсутність освіти по садівництву була одразу компенсована практичним досвідом та навичками, здобутими експериментальним методом. 

Протягом чотирьох місяців практики у Садовому центрі "Shoni" здобув знання, яких мені так не вистачало для подальшого розвитку, придбав професійний інструмент та перші рослини для своєї власної колекції. Ще одним суттєвим фактором мого росту, завдяки роботі у садовому центрі, стало знайомство з багатьма садівниками - ентузіастами і професіоналами. 

Отримані знання почав одразу перевіряти на практиці: у 2017 році заклав дослідну шкілку із 150 дерев, а в 2018 році висадив понад 200 підщеп різних плодових дерев. Було апробовано всі відомі методи прививки: за кору, копуліровка (проста, покращена), окуліровка (весняна, літня), щеплення в розщеп.

Завдяки активному спілкуванню з такими ж любителями саду за три роки зібрав колекцію із 80 сортів плодових дерев. Це зокрема, більше 30 сортів яблуні, 20 сортів груші, майже десяток сортів сливи, абрикоса, а також по декілька сортів черешні, шовковиці, аличі. Різноманіття саду доповнили: айва, аронія чорноплідна, їстівний каштан, актинідія, декілька сортів винограду. 

Закладені протягом двох попередніх років маточні дерева влітку 2018 року дали перші черенки для окуліровки, а яблуні Голден Делішес, Медова, Білий налив - сигнальні плоди.

З 2015 року почав надавати послуги по щепленню та обрізці, а весною 2018-го - продав перші саджанці слив і винограду. З огляду на те, що все частіше за порадою чи допомогою почали звертатися друзі, знайомі та клієнти - виникла ідея даного блогу, який, сподіваюся, буде цікавий всім, хто займається садівництвом.

Моя історія свідчення того, що пройти шлях від мрії до реальності цілком реально, головне не зупинятися, коли виникають перешкоди, а шукати нових можливостей реалізовувати свій талант!