Чи варто спалювати листя?

23.01.2019

Завершивши збір плодів, більшість людей починає спалювати опале листя, так і не розібравшись, а чи взагалі варто це робити.  

В листі міститься енергія сонця. Листя - це кухня рослин, де протягом весни і літа день за днем готується пожива для червонощокого абрикоса, соковитої вишні, рум'яного яблука чи золотої груші ... Навіть восени опале листя - цінний органічний матеріал для живлення дерев і кущів.

Часто на садових форумах і блогах радять спалювати опале листя, мотивуючи це тим, що у ньому містяться збудники хвороб і зимують шкідники. Безперечно, це лише частина правди, але подивимось на опале листя з іншої сторони.  

Ріст дерев і кущів у саду значно залежить від якості грунту - його родючості. В процесі росту рослини через кореневу систему витягують з грунту всі доступні поживні речовини, частина з яких йде на формування листя. Щорічне спалювання опалого листя, пожовклої трави та бур'янів, дрібних гілок, задля ідеального зачищення саду, призводить до збіднення грунту, тобто до зменшення поживних речових доступних у ньому.

А як же збудники хвороб і шкідники? - запитаєте ви. Наведу приклад. Довкола нас - в транспорті, на роботі, на вулиці, і навіть у будинку, міститься величезна кількість вірусів та хвороботворних бактерій. Отже, ми не живемо у вакуумі, де панує ідеальна чистота. Однак, щоденно стикаючись з ними ми не хворіємо, адже нас захищає імунна система. Захворювання у людини виникає лише коли імунітет не справляється з тим чи іншим збудником.

З деревами ситуація аналогічна. 

Головне завдання садівника - зміцнювати імунітет дерев і кущів всіма доступними засобами і шляхами. Спалювання опалого листя призводить до протилежного ефекту - збіднення грунту та ослаблення природного імунітету рослин. Використовуйте опале листя як цінне органічне добриво - компостуючи його або прикопуючи восени довкола стовбура дерева в радіусі 1-1,2 м. на глибину, яка забезпечує збереження кореневої системи (тобто так, щоб її не пошкодити). 

Ефект від такого використання листя помітний вже через рік. Земля довкола стовбура дерева стане пухкою, багатою на поживні речовини, насиченою киснем завдяки високому вмісту біологічних організмів. Як наслідок, дерева будуть рости краще, а їх імунітет до хвороб і шкідників підвищиться. 

Мій сад розміщений на суглинках, завдяки мульчуванню, прикопуванню опалого листя та дрібних гілок, за два роки вдалося досягти кардинальних змін у рості дерев - зміцнення їх природного імунітету та збільшення однорічного приросту від 15-20 см. до 60-80 см.  

Як показує практичний досвід, перш ніж спалювати опале листя, оцініть шкоду, яку завдасте грунту і рослині, а також будьте готові до масштабного застосування інсектицидів і фунгіцидів в наступних роках у зв'язку із зниженням природного імунітету рослин.

Спалюйте листя лише з уражених паршею чи пошкоджених шкідниками дерев, а попіл вносьте як фосфорно-калійне добриво. 

Ще один виняток: не використовуйте для підживлення як органічне добриво листя горіха, яке містить речовини, що пригнічують ріст інших рослин.

Необхідно працювати за безвідходною технологією, думати про найбільш доцільне господарювання, завжди планувати використання відходів.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати