З чого все починалося...

Садівництво, без сумніву, було першим видом трудової діяльності, яку Бог поручив нашому першопредку - Адаму, а сад  - дивовижним місцем для вічного життя.  

З дитинства моїм улюбленим заняттям було  висаджування різноманітних рослин: спочатку квітів, кущів, а згодом і дерев. Сад, посаджений моїм дідусем, захоплював мене білосніжністю весняного цвіту, щедрим урожаєм ароматних плодів, а найочікуванішою порою було, безумовно, зривання яблук. 

У дідусевому саду
У дідусевому саду

Сад складався із п'яти яблунь сорту Сніжний кальвіль і такої ж кількості  Джонатана. Вперше свій вклад у розширення саду вніс у віці 11 років, посадивши з батьками яблуню сорту Монтуан. Через декілька років зробив власні інвестиції, придбавши за зібрані під час новорічних засівань гроші чотири саджанці - яблуню, грушу, сливу і вишню, а також чотири кущі.

На момент закінчення школи у моєму молодому садку було більше десятка дерев та майже півсотні кущів. Ще не маючи професійних знань по садівництву, вже успішно вирощував смородину і виноград методом черенкування, інтуїтивно відчуваючи як це слід робити.

Моя перша яблуня
Моя перша яблуня

У 2011 році вперше, знову ж таки інтуїтивно, здійснив щеплення двох яблунь методом за кору. Підбадьорений позитивним результатом, щорічно почав нарощувати обсяги щеплення та апробувати нові методи. Підщепою для яблуні слугували дички, яких можна доволі накопати в лісосмугах.

З 2016 року почав професійно займатися садівництвом. Переглядаючи різноманітні вакансії на сайтах з пошуку роботи, натрапив на Садовий центр Shoni, що запрошував студентів на практику. Виникло непереборне бажання поїхати і побачити як працюють професіонали. Зустріч з директором - відомим в Україні садівником Олександром Андращуком пройшла в дружній атмосфері. У моєму випадку відсутність освіти по садівництву була компенсована практичним досвідом та навичками, здобутими експериментальним шляхом. 

Протягом чотирьох місяців практики у Садовому центрі "Shoni" здобув необхідні для подальшого розвитку знання, придбав професійний інструмент та перші рослини для своєї власної колекції. Ще одним суттєвим фактором мого росту, завдяки роботі у садовому центрі, стало знайомство з багатьма садівниками - ентузіастами та професіоналами. 

Отримані знання почав одразу перевіряти на практиці: у 2017 році заклав дослідну шкілку із 180 дерев, а в 2018 році висадив понад 200 підщеп різних плодових дерев. Було апробовано всі відомі методи прививки: за кору, копуліровка (проста, покращена), окуліровка (весняна, літня), щеплення в розщіп.

Завдяки активному спілкуванню з такими ж любителями саду за три роки зібрав колекцію із понад 100 сортів плодових дерев. Це зокрема, пів сотні сортів яблуні, 20 сортів груші, майже десяток сортів сливи, абрикоса, а також по декілька сортів черешні, шовковиці, аличі. Різноманіття саду доповнили: айва, аронія чорноплідна, актинідія, сортовий глід, ожина, малина, декілька сортів винограду. 

Закладені протягом двох попередніх років маточні дерева влітку 2018 року дали перші черенки для окуліровки, а яблуні Зелена Осінь, Медова, Білий налив - сигнальні плоди. У 2019 році перший урожай дали: яблуні Антор, Богемія, Ентерпрайз, Еліза, Пінова, Ювілейне Дельбара, а також абрикос Петропавлівський.

Восени 2020 року провів розпродаж трьох сотень своїх саджанців, які тепер ростуть у садах чотирьох областей України. Надалі здійснюю вирощування саджанців лише під замовлення. 

З 2015 року надаю послуги по щепленню та обрізці плодових дерев і кущів, весною 2018-го - продав перші саджанці слив і винограду. З огляду на те, що все частіше за порадою чи допомогою почали звертатися друзі, знайомі та клієнти - виникла ідея даного блогу, який, впевнений, буде цікавий всім, хто займається садівництвом.

Стати досвідченим садівником легко якщо справді любиш сад, головне постійно практикувати набуті знання, не зупинятися, коли виникають перешкоди, а шукати нових можливостей займатися улюбленою справою!

Сорт Еліза, перше плодоношення, серпень 2019
Сорт Еліза, перше плодоношення, серпень 2019