Обприскування саду восени: який препарат обрати
Одним із етапів комплексної підготовки саду до зими є обприскування препаратами, які здатні знешкодити спори хвороб і личинки шкідників, які зимують на/в корі плодових дерев. Таку обробку зазвичай проводять у листопаді, коли листя вже облетіло.
Варто додати, що не на всіх плодових деревах листя облітає так швидко. Якщо дерев небагато, то перед обробкою можна його обірвати, щоб препарати краще покривали поверхню гілок; якщо ж сад великий, то можна не звертати на листя увагу, адже в цей період процеси фотосинтезу вже не відбуваються і шкоди дереву такою обробкою ви не завдасте.
Останню обробку саду восени можна робити різними препаратами, найпопулярніші з них:
- Мідний купорос (300 г на 10 л води)
- Залізний купорос (300 г на 10 л - якщо дерева в доброму стані, якщо ж сад хворів, то 500 г на 10 л)
- Бордоська рідина (300 г мідного купоросу + 0,5 кг негашеного вапна на 10 л)
- Карбамід (500-700 г на 10 л)
- Карбамід + Залізний купорос (700 г карбаміду + 300 г залізного купоросу на 10 л) - така бакова суміш ефективно усуває лишайники на корі дерев
- Препарати "Біошок" + "30В/30Д" (бакову суміш робимо по інструкції)
- Препарат "Чистий стовбур" (300-400 мл препарату на 10 л води)
Останні два варіанти підійдуть для прихильників біопрепаратів. Для обробки винограду, плодових і квіткових кущів концентрація відповідного розчину має бути меншою!
Рекомендую не використовувати щороку один і той же препарат, а чергувати їх. Наприклад, якщо весною обробляєте сад мідним купоросом чи бордоською рідиною, то восени для обробки краще взяти залізний купорос чи карбамід.
Для осінньої обробки не доцільно використовувати препарати, якими обробляєте дерева по листу в період вегетації, такі як Медян Екстра чи інші, тому що їх ефективність в цьому випадку буде суттєво нижчою.
Пам'ятаємо, що погода в день обробки має бути сухою, бажано безвітряною, з температурою +5 і вище.
