Оцінюємо ефективність секатора для прививки
З наближенням весни актуалізується питання щеплення дерев, однак, не кожен вміє його здійснювати. Щеплення як окрема послуга не є поширеною, тому важко знайти хорошого фахівця в цій сфері. Натомість в інтернеті широко рекламують і пропонують секатор для прививки. Чи справді він ефективний і вартий уваги - будемо розбиратися разом.

Секатор для прививки придбав, коли вже вмів щепити дерева методом за кору, і використовував його протягом двох сезонів. Незалежно від виробника - принцим дії і технологія щеплення у всіх секаторах однакова - з'єднання двох частин гілки (підщепи і прищепи) однакового діаметру. В професійному садівництві це щось схоже на метод копуліровки.
Розпочну з недоліків щеплення дерев секатором для прививки. Перше, з чим стикаєшся, обмеження товщини черенків: розмір отвору для вставки черенка в секатор орієнтовно 15 мм, тому щоб не пошкодити кору слід брати черенок діаметром до 14 мм. З іншого боку, черенки діаметром менше 10 мм, з огляду на будову леза сакатора, будуть погано зарізатися і ламатися. По-друге, площина зрізу при такому щепленні не є значною, хоча її достатньо для приживання. Це звужує можливості для маніпуляцій з живцем, особливо коли діаметри підщепи і прищепи дещо різні. По-третє, як би ти не старався, зріз з однієї сторони черенка не буде чистим і гладким, що зумовлено технологією проходу леза.
Однак, такий секатор має свої переваги: простота використання, швидкість здійснення прививки, вартість. Восени 2023 року ціна на секатор для прививки в інтернеті стартувала із 156 грн.
А тепер найцікавіше - яка ж ефективність прививок? З досвіду скажу, що ефективність прививок залежить від двох факторів: співставності діаметрів підщепи і прищепи, а також вдалого вибору періоду для щеплення. Якщо з товщиною черенків все більш-менш зрозуміло, то питання коли проводити прививку вимагає окремого розгляду. В перший рік використання такого секатора, у мене лише декілька щеплень були вдалими. Наступного року, завдяки підбору періоду щеплення, результат був значно кращим. Таким чином, ефективність прививок секатором може бути на рівні 85-90%* (тобто 8-9 щеплень із 10 будуть вдалими), якщо ви правильно підберете товщину черенків і будуте проводити щеплення в період активного сокоруху (бажано, щоб на гілках вже починали розпускатися бруньки чи були маленькі листочки)**. Для обв'язки можна використовувати звичайну ізоляційну стрічку, але перші мотки робити клейкою стороною назовні, щоб потім при знятті (орієнтовно у липні) не обривати кору.
Отож, якщо взагалі не вмієте щепити, можна розпочинати із придбання секатора для прививки, але якщо плануєте щепити дерева в своєму саду періодично - краще вчитися робити це вручну. Насправді це не так важко як здається. Опануваши кілька методів щеплення, будете мати ширші можливості та кращий результат на виході!
* Мова йде про ефективність щеплення яблуні і груші.
** У випадку щеплення кісточкових піріод для здійснення прививки буде іншим, а результат - не таким високим.