Основні методи щеплення: переваги і недоліки

19.09.2018

Хочете самостійно здійснити щеплення дерев і не знаєте з чого почати? Для початку спробуємо розібратися, які існують найпоширеніші методи щеплення, і коли доцільно застосовувати той чи інший метод. 

Щеплення дерев - справжня хірургічна операція, яка вимагає наявності відповідних інструментів і матеріалів, терпеливості й уважності, а для успішного результату - відповідних знань та ентузіазму. 

Метою щеплення є формування сортового саджанця або зміна сорту вже посадженого дерева, якщо він вас не задовольняє. Крім того, шляхом щеплення можна сформувати багатосортове дерево, яке буде родити плоди різних сортів.

Вивчення інформації з інтернету буде цілком достатньо, щоб самостійно успішно здійснити щеплення, навіть якщо раніше таким ніколи не займались.

Для щеплення вам знадобляться: секатор або невелика садова ножівка, канцелярський ніж середніх розмірів, ізоляційна стрічка ПВХ, садовий вар (як варіант може підійти дитячий пластилін), звичайні поліетиленові пакети. Ну і звичайно черенки - однорічні пагони сортових дерев. 

Це набір садівника-любителя, якого цілком достатньо для здійснення щеплення на присадибній ділянці, тому в даній статті не говоритиму про професійні садові інструменти і матеріали. 

Щеплення здійснюють взимку, весною і влітку. 

Основні методи щеплення

Щеплення за кору

Один з найпростіших і найбільш поширених способів щеплення черенком (живцем). Цей метод можна застосовувати лише весною, коли розпочинається сокорух, завдяки чому кора легко відстає від деревини. 

Рекомендую використовувати щеплення за кору коли діаметр підщепи складає від 1,5 до 5 см. Технологію щеплення за кору можна переглянути на YouTube.

Як свідчить досвід, щеплення підщепи діаметром більше 5 см. будь-яким методом є безперспективним та недоцільним - пам'ятайте про це!  

Переваги: легкість щеплення, можливість щеплення гілок та стовбурів різного діаметру. Тому для початку саме цим методом доцільно вчитися щепити.

Недоліки: зріз крони дички чи верхньої частини гілки, на яку проводиться щеплення, серйозно травмує рослину, велика площа зрізу, крихкість прививки в перші роки (пагін потребує опори), довгий період заживання рани (декілька років), цей метод мінімізує можливість повторного щеплення, якщо результат буде негативним. 

Особливості: після щеплення кісточкових (вишня, черешня, алича, абрикос, слива), обов'язково одягайте на прищеплені черенки поліетиленові пакети (попередньо гарно змочивши їх водою) і герметично їх зафіксуйте на стовбурі підщепи нижче місця щеплення. Це створить парниковий ефект і підвищить шанси на успіх. Для яблунь, груш - цього можна не робити.  Річ у тім, що кісточкові мають здатність одразу після щеплення розпускати бруньки, використовуючи всі запаси соку, що містяться в черенку. Якщо не створити йому мікроклімату, черенок може швидко засохнути, так і не прижившись. Пакети варто знімати лише тоді, коли розмір листя на пагонах досягне 1,5-2 см., і робити це поступово: ввечері зробіть у пакеті маленьку дірку, а наступного вечора повністю зніміть пакет.

Якщо діаметр підщепи від 3 см. використовуйте два черенки, розмістивши їх один на проти одного. 

На черенку має бити не більше 3 бруньок, оптимальна кількість - 2. Чим більше бруньок - тим менші шанси, що черенок приживеться.

Після того як черенок прижився (зазвичай, це буде видно через 3-4 тижні після щеплення) і пішов в ріст, облаштуйте опору і закріпіть пагони, щоб їх не зламали птахи і вітер. Через півтора місяця ізоляційну стрічку обов'язково слід зняти (якщо цього не зробити вчасно - кора підщепи може почати гнити або всихати).  

Копуліровка

Метод щеплення черенком, коли прищепа і підщепа мають однакову товщину (діаметр). Застосовується взимку (так зване зимове щеплення) і весною ще до початку сокоруху. Дає досить хороші результати, однак потребує вправності та навиків.

Якщо хочете використати саме цей метод, перш ніж здійснювати щеплення, наріжте однорічних гілок і добре потренуйтеся зрізати черенки і підщепу. В даному випадку, саме від точності співпадіння камбієвих шарів підщепи і прищепи залежить результат щеплення. 

Переваги: висока результативність, місце прививки заростає досить швидко, хороше зчеплення прищепи і підщепи (у випадку покращеної копуліровки).

Недоліки: слабкий рівень зчеплення прищепи і підщепи у випадку простої копуліровки, підщепа і прищепа повинні мати приблизно однакову товщину, що дещо обмежує можливості застосування даного методу.

Особливості: копуліровка має дуже багато різновидів (проста, покращена). Цей метод лежить також в основі роботи секаторів для щеплення. При простій копуліровці досить незручно обгортати місце прививки плівкою або іншим матеріалом, так як черенок може зміститися. Тому я здійснюю лише покращену копуліровку - в цьому випадку можна щільно зафіксувати черенок і без зайвих зусиль обгортати місце прививки плівкою.

Покращена копуліровка передбачає, що після підбору підщепи і прищепи, на косих діагональних зрізах робляться зарубки. Тут слід бути особливо обережним та мати чуття в силі натиску ножа, щоб не порізати руки.

Зарубку слід робити максимально паралельно до площини всього зрізу, щоб після фіксації черенка обидві площини зрізу (прищепи і підщепи) сильно не розходились, а прилягали щільно одна до одної. Зарубки робляться в середину на відстані 1/3 від початку площини зрізу. 

Ще один секрет полягає в тому, що копуліровку можна проводити навіть тоді, коли черенок (прищепа) значно тонший за підщепу. В цьому випадку на черенку  робимо зріз як для звичайної копуліровки, а прищепу спочатку обрізаємо секатором, а тоді робимо зріз такої самої величини як на черенку. Таким чином, на прищепі зріз не буде "аж до нуля" тобто до кори. Далі все як звично: робимо зарубки, фіксуємо черенок, обгортаємо місце прививки плівкою.

Окуліровка

Метод щеплення брунькою з тонким шаром деревини. Цей метод найбільш поширений в промисловому садівництві при вирощуванні саджанців. Окуліровка проводиться весною (після початку сокоруху) і літом (в умовах Тернопільщини з кінця липня до середини серпня). На основі власного досвіду скажу, що результативність при правильному та вмілому застосуванні цього методу: на насіннєвих - 95-100%, на кісточкових - більше 80%.

Стаття перебуває в процесі написання ...

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати