Захист саду від пошкодження цикадкою

03.09.2019

Часто на молодих деревах можна побачити вертикальні надрізи на корі довжиною до 8-10 мм. Такі рани з'являються переважно в серпні-жовтні на одно- та дворічних гілках, кора на яких ще не стала досить грубою та твердою. Це сліди цикадки буйволовидної (Stictocephala bubalus F.) - лютого і небезпечного ворога саду, який потрапив до нас з північної Америки.

Доросла комаха зеленого кольору, із задніми ногами пристосованими до стрибків, опуклими очима, довжина тіла самки до 10 мм, самця - 7 мм. Крила перетинчасті, складаються у вигляді своєрідного "даху". Дорослі особини здатні перелітати. Зверху крила прикриті жорстким щитком, з боків якого розташовані характерні рогоподібні, сильно загострені вирости, що нагадують роги буйвола, - звідси і назва цієї комахи.

Слід виділити два етапи пошкодження дерев цикадкою

У червні, із закладених у кору яєць, з'являються личинки. Період розвитку личинок триває близько двох місяців. У рік розвивається одне покоління. Дорослі комахи і личинки проколюють молоді пагони поточного року, харчуючись соком рослини. В одному і тому ж місці вони можуть перебувати довго, лише зрідка переповзаючи з огрубілих пагонів на сусідні, більш соковиті. Масові пошкодження цикадкою викликають порушення, а потім і припинення потоку поживних речовин до верхівок пагонів, внаслідок чого їх ріст послаблюється, а приріст різко зменшується. Листя верхньої частини пошкодженого пагона закручуються донизу, червоніє або жовтіє в залежності від сорту.

У серпні дорослі комахи починають відкладати яйця, цей період триває аж до жовтня. Саме в цей час цикадка жахливо ріже молоді пагони, нашпиговуючи їх яйцями, з яких наступного року з'являться личинки. 

Відтак боротьба з цикадкою теж проводиться в два етапи

У червні необхідно двічі обробити пошкоджені дерева інсектицидом. В інтернеті є чимало рекомендацій щодо вибору препаратів та їх ефективності. Як варіант, можна використати Актеллік від компанії "Сингента", провівши другу обробку через 20 днів після першої. Однак, в своїй практиці віддаю перевагу застосуванню системних інсектицидів тривалої дії (наприклад Актара), що дозволяє скоротити кількість обробок та охоплює широке коло шкідників.

Більш детально зупинюся на профілактичній боротьбі з цикадкою з наступних причин. По-перше, цикадка здатна перелітати, тому навіть якщо ви повністю знищили личинки на своїх деревах у червні і вважаєте, що небезпеки більше немає, подивіться на сади ваших сусідів. Навряд чи більшість з них такі ж старанні в догляді за садом як ви. Тому в серпні-жовтні на гілках ваших щеп можуть з'явитися сліди міграції цикадки. По-друге, не є прихильником суцільного хімічного захисту, адже усунути усіх шкідників на всі 100% із вашого саду  теоретично і практично неможливо.

Отже, щоб не допустити пошкодження дерев цикадкою:
- тримайте землю в діаметрі 1-1,5 м. довкола штамбу дерева перекопаною (періодично просаповуйте), а ще краще замульчуйте; 
- ретельно видаляйте бур'яни у саду, особливо в червні, коли з'являються личинки цикад, періодично скошуйте траву, не допускайте її надмірного росту;
- пофарбуйте гілки і стовбур дерев молодих садовою фарбою, це не лише буде перешкодою для цикадки, але й захистить кору дерев від грибків, лишайників, тріщин, а зимою від зайців;
- перекопуйте восени землю довкола дерев;
- виявивши порізи із закладеними яйцями, подавіть останні, натиснувши на кору  плоским предметом (наприклад боком леза ножа).

І на кінець, побачивши понівечені дерева не панікуйте та не спішіть обрізати гілки, при хорошому догляді рани завдані цикадкою заживають за 1,5-2 роки.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати