З чого все починалося...
Садівництво, без сумніву, було першим видом трудової діяльності, яку Бог поручив нашому першопредку - Адаму, а сад - дивовижним місцем для вічного життя.
З дитинства моїм улюбленим заняттям було висаджування різноманітних рослин: спочатку квітів, кущів, а згодом і дерев. Сад, посаджений моїм дідусем, захоплював мене білосніжністю весняного цвіту, щедрим урожаєм ароматних плодів, а найочікуванішою порою було, безумовно, зривання яблук.
Сад складався із п'яти яблунь сорту Сніжний кальвіль і такої ж кількості Джонатана. Вперше свій вклад у розширення саду вніс у віці 11 років, посадивши з батьками яблуню сорту Монтуан. Через декілька років зробив власні інвестиції, придбавши за зібрані під час новорічних засівань гроші чотири саджанці - яблуню, грушу, сливу і вишню, а також чотири кущі.
На момент закінчення школи у моєму молодому садку було більше десятка дерев та майже півсотні кущів. Ще не маючи професійних знань по садівництву, вже успішно вирощував смородину і виноград методом черенкування, інтуїтивно відчуваючи як це слід робити.
У 2011 році вперше, знову ж таки інтуїтивно, здійснив щеплення двох яблунь методом за кору. Підбадьорений позитивним результатом, щорічно почав нарощувати обсяги щеплення та апробувати нові методи. Підщепою для яблуні слугували дички, яких можна доволі накопати в лісосмугах.
З 2016 року почав професійно займатися садівництвом. Переглядаючи різноманітні вакансії на сайтах з пошуку роботи, натрапив на Садовий центр Shoni, що запрошував студентів на практику. Виникло непереборне бажання поїхати і побачити як працюють професіонали. Зустріч з директором - відомим в Україні садівником Олександром Андращуком пройшла в дружній атмосфері. У моєму випадку відсутність освіти по садівництву була компенсована практичним досвідом та навичками, здобутими експериментальним шляхом.
Протягом чотирьох місяців практики у Садовому центрі "Shoni" здобув необхідні для подальшого розвитку знання, придбав професійний інструмент та перші рослини для своєї власної колекції. Ще одним суттєвим фактором мого росту, завдяки роботі у садовому центрі, стало знайомство з багатьма садівниками - ентузіастами та професіоналами.
Отримані знання почав одразу перевіряти на практиці: у 2017 році заклав дослідну шкілку із 180 дерев, а в 2018 році висадив понад 200 підщеп різних плодових дерев. Було апробовано всі відомі методи прививки: за кору, копуліровка (проста, покращена), окуліровка (весняна, літня), щеплення в розщіп.
Завдяки активному спілкуванню з такими ж любителями саду за три роки зібрав колекцію із понад 100 сортів плодових дерев. Це зокрема, пів сотні сортів яблуні, 20 сортів груші, майже десяток сортів сливи, абрикоса, а також по декілька сортів черешні, шовковиці, аличі. Різноманіття саду доповнили: айва, аронія чорноплідна, ірга, сортовий глід, ожина, малина, декілька сортів винограду.
З 2017 року надаю послуги по щепленню та обрізці плодових дерев і кущів, весною 2018-го - продав перші саджанці слив і винограду.
Закладені протягом двох попередніх років маточні багатосортові дерева влітку 2018 року дали перші черенки для окуліровки, а яблуні Зелена Осінь, Медова, Білий налив - сигнальні плоди. У 2019 році перший урожай дали: яблуні Антор, Богемія, Ентерпрайз, Еліза, Пінова, Ювілейне Дельбара, а також абрикос Петропавлівський.
Восени 2020 року провів розпродаж трьох сотень своїх саджанців, які тепер ростуть у садах восьми областей України. Надалі здійснюю вирощування саджанців лише під замовлення.
Особливим здобутком стало виведення методом багаторічних відборів і спостережень
власного ранньозимового сорту яблук під назвою Зелена Осінь. Як відомо, таким способом було отримано чимало відомих сортів, зокрема - Ренет Симиренка.
У зв'язку з тим, що дерева почали переходити в стадію активного плодоношення, з 2022 року більше уваги приділяю захисту від хвороб і шкідників. Експериментую і вивчаю різні препарати на прикладі власного саду. Такий підхід дозволяє надавати корисні, а головне - дієві поради щодо застосування засобів захисту рослин.
Все частіше за порадою чи допомогою почали звертатися друзі, знайомі та клієнти, тож виникла ідея вести блог у Facebook, щоб пропагувати культуру ефективного садівництва. Стрімкий ріст кількості моїх підписників (3,5 тис у 2024 році) свідчить, що сьогодні садівництвом цікавиться все більше людей.
Таким чином, стати досвідченим садівником легко якщо щиро любиш сад. Необхідно постійно практикувати набуті знання, експериментувати, спілкуватися з такими ж ентузіастами, і не зупинятися, коли виникають перешкоди, а шукати нових можливостей займатися улюбленою справою!