Закладаємо сад власноруч без значних фінансових затрат

01.04.2019

Найчастіше, щоб закласти сад, ми йдемо на базар чи в садовий центр і купляємо готові саджанці. Це просто і зручно, але не завжди дешево. Крім того, коли дерева почнуть родити може виявитися пересорт, а відтак і прийти розчарування з приводу втраченого часу та коштів.

Якщо у вас є вільна земельна площа і бажання закласти сад чи невеликий  садочок - запасіться терпінням та ентузіазмом і беріться за роботу. Для цього вам не знадобиться спеціальна освіта, а лише старання та вміння бути наполегливим.

Одразу зазначу, що буду описувати варіант закладки саду з найменшими фінансовими затратами, роблячи акцент на основні етапи робіт, не вдаюсь в деталі, які зможете знайти в інших статтях.

Спочатку розплануємо розміщення дерев на земельній ділянці. По-перше, пам'ятайте, що мінімальна відстань між деревами (вишня, слива, абрикос, персик, яблуня, айва) не повинна бути меншою 3 метрів, а для груші та черешні - хоча б 4-х метрів. Це обумовлено тим, що глибина проникнення сонячного проміння в крону дерева становить приблизно 1,5 метра. Отже, оптимальний діаметр крони плодоносного дерева на середньорослій підщепі - 3 метри. 

По-друге, не всі дерева є добрими сусідами. Не слід садити поруч абрикос і персик. Горіх краще посадити окремо на значній віддалі від інших дерев. Не варто змішувати дерева, доцільно садити яблуні біля яблунь, груші біля груш і т. д., це сприятиме кращому перехресному їх запиленню.

По-третє, менші дерева (сливи, вишні, абрикоси, айва) садимо з південної сторони, а більші (яблуні, груші) - з північної.

Посадковим матеріалом для нашого саду будуть дички (сіянці - дерева вирощені з кісточки чи насінини). Не варто їх сіяти самостійно (за винятком абрикос і персиків), а краще піти і накопати дичок в полі, посадці, лісі, ярах, вздовж річок. Саме так розпочинав закладати свій сад я. Сіянців довкола є досить багато, головне добре придивитись влітку і помаркувати (відмітити) дерева, щоб викопати восени. Підходящими будуть одно-, дво- та трирічні дерева.

На кожне заплановане місце у майбутньому саду садимо по 2-3 дички (для підстраховки, якщо щеплення не одразу буде вдалим). Можна у вигляді рівносторонного трикутника, відстань між сіянцями 0,5 метра. Посадку підщепи здійснюємо восени. 

Якщо ж знайти дички вам не вдається, то можна купити готову підщепу (багато оголошень є на OLX). Для яблунь рекомендую брати вегетативну середньорослу підщепу ММ-106 та 54-118. Весною 2019 року вартість 1 шт. коливалася від 3 до 8 грн.

Після посадки підщепи на заплановані місця варто подумати, які сорти ви хочете культивувати. Наприклад серед яблунь є літні, осінні та зимові сорти. Літніх багато садити не варто, адже такі плоди довго не зберігаються, а призначенні для споживання у свіжому вигляді. Керуйтеся наступними критеріями при виборі сорту для щеплення: морозостійкість, здатність до самозапилення, посухостійкість, сила росту, стійкість до хвороб.

Черенки для щеплення можна придбати у садових центрах, але рекомендую скористатися щедрістю вже досвідчених садівників, які безкоштовно наріжуть вам потрібних черенків. Знайти таких садівників можна на Форумі дачників України. Крім цього, черенків можна роздобути у друзів, сусідів, знайомих.

Щеплення дичок та придбаної підщепи можна проводити весною або в кінці літа. Існує багато методів щеплення, освоїти які при бажанні може кожен. Для проведення прививок вам для початку буде достатньо канцелярського ножа та звичайної ізолєнти. Відео як здійснювати щеплення різноманітних дерев можна знайти на  YouTube.

Догляд за деревами після щеплення включає: встановлення опори (кілків до яких підв'язують гілки і молоді пагони, щоб запобігти їх ламанню), полив (особливо в перший рік), обробку від шкідників (в першу чергу від попелиці), підживлення (якщо є така можливість).

Сучасні сорти здатні вже на третій рік після щеплення давати перші плоди, тому вже через 3-4 роки після посадки підщепи на вашій ділянці буде рости молодий сад, для закладки якого вам вистачить 500 грн!

Зверніть увагу!!!

1. Зазвичай, в перший рік сіянці великі не ростуть (тим більше пересаджені). Використовувати, як підщепу можна, але слід відмітити, що сорти на сіянцях будуть більш сильнорослими та пізніше вступатимуть в пору плодоношення, ніж на вегетативній підщепі (вирощується розмноженням пагонами). При гарному догляді сіянці можуть дорости до літньої окуліровки, якщо ж ні, то використовуємо наступного року для весняного щеплення або літньої окуліровки. Перевагою сіянців (дичок) є їх краща здатність укорінюватися у ґрунті, вищий природний імунітет, довший період життя ніж у культурних підщеп. А те, що на них дерева будуть сильнорослими, недоліком не вважаю, адже форму та розмір крони можна сформувати якісною і своєчасною обрізкою. 

2. Не забувайте про обрізку, починаючи з першого року після посадки, від цього залежить сила росту дерева.

3. Не лінуйтеся експериментувати, але й перед кожним етапом робіт почитайте поради досвідчених садівників-практиків.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати